W czwartek 3 listopada br. odbędzie się wykład otwarty oraz warsztaty dla studentów, które poprowadzi Pani Małgorzata Müller. Pani Müller jest poliglotką, która opracowała nową metodę nauczania kilku języków obcych jednocześnie.

O swojej metodzie nauczania języków pani Małgorzata Müller tak mówiła dla Wieści Polonijnych: „Metoda nauczania multilingwalnego rozpoczyna się nauką czytania. Uczymy się czytać tekst w danym języku. Musimy opanować zasady czytania, a tym samym zasady wymowy. To ułatwia zapamiętanie słownictwa. Porównujemy języki, szukamy podobieństw i różnic, zarówno gramatycznych, jak i leksykalnych. Uczymy mózg tzw. świadomej kontroli nad danym językiem”.

Wszystkich, których interesuje nauka języków obcych i chcą poznać metodę nauczania Pani Müller, serdecznie zapraszamy na wykład otwarty „Dydaktyka wielojęzyczności w praktyce: kursy multilingwalne. Jak na jednym kursie można nauczyć się 10 języków obcych?”, który odbędzie się w czwartek 3 listopada 2022 r. w godzinach 13.30 -15.00 w sali 19, Kampus Piastów, al. Piastów 40b, bud. 4.

Wcześniej planowane są warsztaty ze studentami: Warsztaty wielojęzyczności – romańskie (włoski, hiszpański i portugalski) – to zajęcia praktyczne mające na celu zapoznanie studentów z dydaktyką wielojęzyczności. Odbędą się ćwiczenia przedmiotowe oraz pokaz metod łączenia i wprowadzania na zajęciach kilku języków obcych na raz, zgodne z zasadami neurolingwistyki. Celem głównym będzie code-switching, gramatyka porównawcza, tworzenie leksykonów mentalnych oraz nauka konwersacji za pomocą metod interkomprehensji. Nauka na podłożu i z uwzględnieniem języka niemieckiego (znajomość języka dla uczestników jest niekonieczna).

Warsztaty odbędą się  3.11.2022 r.  godz. 8:30-11:30 w sali 19 przy al. Piastów 40b, bud. 4.

W wywiadzie dla Wieści Polonijnych, Pani Müller  podkreślała:

„Języki kształcą naszą osobowość, ucząc się, jesteśmy bardziej otwarci na świat, na ludzi, integrujemy się, pokonujemy na­sze blokady komunikacyjne, słabości natury ludzkiej, zdobywamy nowe kompetencje – nie tylko te czysto językowe, które są nam potrzebne na rynku pracy. Komunikacja z innymi ludźmi staje się łatwiejsza, zaczyna­my lepiej rozumieć świat. Dlatego warto być wielojęzycznym”.

Cały artykuł – w załączniku poniżej:

Jak uczyć sie kilku języków jednocześnie – artykuł

Pani Müller przyjeżdża na zaproszenie Pana dr. hab. Wojciecha Krysztofiaka z Instytutu Filozofii i Kognitywistyki US.

Dr hab. Wojciech Krysztofiak jest autorem artykułów naukowych w czasopismach z prestiżowych baz bibliograficznych Web of Knowledge i Scopus: „Synthese”, „Husserl Studies”, „Axiomathes”, „Semiotica”, „Filozofia Nauki”, „History and Philosophy of Logic”, „Foundations of Science”, a także książki “Egzystencjalizm logiczny.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu.