Zespół Fundacji Badań Społecznych zaprasza do udziału w organizowanym przez siebie konkursie ekologiczno-filmowym, realizowanym w ramach projektu „Ekologia i higiena za pan brat”. Projekt jest współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin.
 
Celem konkursu jest: z jednej strony – wzbudzenie refleksji w mieszkańcach Szczecina na temat zmniejszających się na świecie zasobów wody pitnej i konieczności dbania o nie, jako społeczeństwo, z drugiej – zainspirowanie do twórczego podejścia do tematu, jakim jest racjonalne wykorzystywanie zasobów wody pitnej do tak prozaicznej (ale i ważnej dla zdrowia) czynności, jaką jest mycie rąk. 
 
Konkurs skierowany jest do mieszkańców Szczecina. Chodzi w nim o stworzenie max 60s. filmików pokazujących, jak prawidłowo (oszczędnie dla środowiska) i skutecznie myć ręce przy uwzględnieniu elementów lokalnych. Uczestnicy konkursu mogą wygrać nagrody w postaci kart podarunkowych o wartości 200 i 100 zł. W konkursie mogą uczestniczyć indywidualne osoby, rodziny, grupy (np: uczniowie szkół pod opieką nauczyciela).
 
 

Zespół Fundacji Badań Społecznych przeprowadził eksperyment własny: w zlewie umieszczono miskę, do której spływała woda, ręce myto przez 1 minutę zgodnie z zaleceniami. Następnie całość zgromadzonej wody przelano do butelek, łącznie zapełniając 2,5 litrowych naczyń.

Jeśli przyjmiemy, że:

–        podczas 30 sekund nieoszczędnego mycia rąk (minimalny czas skutecznego mycia rąk) marnuje się 1,25 litra wody,

–        jeden człowiek myje ręce średnio 5 razy dziennie (wartość zaniżona w stosunku do faktycznej),

–        mamy 7,8 miliarda ludzi na świecie (stan ludności z sierpnia 2020, za: Wikipedia);

–        uzyskujemy 48,75 miliardów litrów zmarnowanej pitnej wody dziennie. W samym Szczecinie (przy założeniu 400 000 mieszkańców) może marnować się 2,5 miliona litrów wody dziennie, 75 milionów miesięcznie, 1 mld 350 milionów litrów od początku trwania pandemii – dla zobrazowania to objętość jeziora Śniardwy x2.