14 kwietnia 2023 roku w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego (al. Piastów 40b) odbędą się unikatowe warsztaty, których uczestnicy będą mogli się przekonać, na jakie przeszkody napotykają na co dzień osoby niewidome. Udział w nich wezmą studenci, a wszystkie czynności wykonywać będą w… zaciemnionych goglach. Chcielibyśmy zaprosić Państwa na to wydarzenie.

Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy o niepełnosprawności i uwrażliwienie młodych ludzi na problemy osób niewidomych. Czterech studentów Koła Naukowego Slawistów w zaciemnionych goglach – wspólnie z osobami niewidzącymi i ich opiekunami – pójdzie na zakupy do sklepu spożywczego po produkty potrzebne do wykonania posiłku. Następnie razem przygotowywać będą wybrane danie. Kolejnym punktem programu będzie nakrycie przez nich stołu, przyniesienie potraw, wspólne jedzenie i posprzątanie po posiłku. Pokażą tym samym trudy i wysiłki przyrządzania i konsumpcji posiłków, gdy brakuje jednego zmysłu lub jest on znacząco ograniczony. Warsztaty potrwają od godziny 9.00 do godz. 14.00. Serdecznie zapraszamy Państwa do udział w nich w formie obserwatorów. Relacja z tego pokazu pozwoli na przybliżenie szerszemu gronu odbiorców codzienności osób niewidomych i niedowidzących.

***

Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Slawistów pod opieką prof. dr hab. Ewy Komorowskiej we współpracy z:

• Działem Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Szczecińskiego reprezentowanym przez Justynę Markitoń
  • Polskim Związkiem Niewidomych Okręgiem Zachodniopomorskim reprezentowanym przez Józefa Małoska.

Warsztaty będą filmowane. W planie jest przygotowanie spotkania podsumowującego, na którym odbędzie się pokaz filmu, krótka prelekcja na temat sytuacji osób z dysfunkcją wzroku oraz możliwość rozmowy z uczestnikami projektu. Termin spotkania wstępnie został określony na 12 maja 2023 roku.

Osoba do kontaktu: Oliwa Bator z KNS – 511 949 742