Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Przeglądu Uniwersyteckiego”. Czasopismo jest dostępne na stronie: https://przeglad.usz.edu.pl/aktualny-numer/

W numerze zamieszczono wiele informacji dotyczących działalności pracowników i studentów Wydziału Humanistycznego US. W początkowej części pisma Uniwersytetu Szczecińskiego możemy przeczytać tekst dr. hab. Krzysztofa Nerlickiego, prof. US, dziekana Wydziału Humanistycznego US, w którym zostały zaprezentowane niedawne sukcesy społeczności wydziału, a także – perspektywy rozwoju jednostki i najbliższe plany.

W dziale „Rozmowy o nauce” zamieszczono wywiad z dr hab. Agnieszką Stępkowską, prof. US, laureatką tytułu Naukowca Roku. Rozmowa dotyczy badań nad parami dwujęzycznymi w Polsce. O II Międzynarodowym Kongresie Języka i Kultury Polskiej opowiada dr hab. Adrianna Seniów, prof. US. Wśród publikacji wydanych w ostatnim czasie w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego wymieniona została najnowsza książka dr hab. Leonardy Mariak, prof. US. Nie mogło zabraknąć informacji o sukcesach czasopism naukowych. W aktualnym numerze pisma uczelni znajduje się również relacja z jubileuszu prof. Tadeusza Białeckiego, który odbył się w Instytucie Historycznym US.

O początkach swojej przygody z Uniwersytetem Szczecińskim pisze dr Miroslava Rudyk, prowadząca zajęcia na Wydziale Humanistycznym US. Prezentuje również jej pierwsze efekty w postaci współpracy Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US z Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki.

W artykule dotyczącym nowych kierunków przedstawiono trzy propozycje Wydziału Humanistycznego US – studia w języku angielskim: Baltic Region Studies (studia I stopnia), Borders and Boundaries Studies (studia II stopnia) oraz studia anglistyczno-slawistyczne (studia I stopnia).

Działalność Koła Naukowego Slawistów US omawia prof. dr hab. Ewa Komorowska. Głos na łamach czasopisma zabiera studentka I roku, która rozpoczęła niedawno studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na naszym wydziale. Pisze o sposobach spędzania wolnego czasu. Z młodszym kolegą wywiad przeprowadziła również studentka II roku DiKS.

Zakończenie modernizacji budynku nr 5 przy al. Piastów 40b omawia na łamach „Przeglądu Uniwersyteckiego” p. kanclerz Andrzej Jakubowski.

Zapraszamy do przekazywania propozycji artykułów do kolejnego numeru „Przeglądu Uniwersyteckiego”: przeglad@usz.edu.pl.