26 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie kursów języka polskiego dla uchodźców wojennych z Ukrainy realizowanych we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie. Podczas spotkania zaświadczenia o ukończeniu kursu języka polskiego odebrało stu uczestników.

Uczelnię reprezentowali: dr hab. Jacek Batóg, prof. US – prorektor ds. finansów US, dr Dorota Kowalewska – pełnomocniczka Rektora US ds. pomocy Ukrainie, dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US – dziekan Wydziału Humanistycznego US, dr Agnieszka Szlachta – koordynatorka kursu. W spotkaniu wzięli udział: p. Andrzej Przewoda – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, zespół pracowników WUP uczestniczących w realizacji projektu – panie Magdalena Krawniak, Małgorzata Bulikowska i Julia Mazur, panie Bogna Czałczyńska i Marzena Zychowicz – przedstawicielki Związku Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie i p. Katerina Zavizhenets – prezeska zarządu Stowarzyszenia Mi-Gracja.

Jak podkreślał dr hab. Jacek Batóg, prof. US, prorektor ds. finansów US, działania Uniwersytetu Szczecińskiego związane z pomocą Ukrainie wpisują się w misję uczelni:

– W misji Uniwersytetu Szczecińskiego zapisane jest, że ma on być użyteczny dla regionu, dla miasta – mówił dr hab. Jacek Batóg, prof. US, prorektor ds. finansów US. –Zrealizowaliśmy już 11 kursów językowych dla ponad 1 500 osób z Ukrainy. Mam nadzieję, że umiejętności językowe, które u nas nabyli, pozwolą im lepiej zorganizować swoje życia na uchodźstwie: będzie im łatwiej starać się o pracę oraz żyć w Szczecinie i regionie.

O znaczeniu podejmowanych działań również dla integracji obywateli Ukrainy przekonywała dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora US ds. pomocy Ukrainie:

– Staliśmy się wielką rodziną i biegniemy w tym maratonie – dodała dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora US ds. pomocy Ukrainie. – Bo to jest maraton do wolności Ukrainy. Mamy też niesamowite doświadczenia, przede wszystkim – przyjaźń, która nawiązała się między osobami, które nie spotkały się w Ukrainie, a spotkały się tutaj, również spotkały się z nami.

Dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US, dziekan Wydziału Humanistycznego US i opiekun merytoryczny prowadzonych kursów, wskazywał, że kolejny cykl kursów językowych wpisuje się w długofalowe działania uczelni i wydziału trwające już od ponad roku:

– Od pierwszych dni po wybuchu wojny Uniwersytet Szczeciński i Wydział Humanistyczny aktywnie włączyły się w pomoc Ukrainie – podkreślał dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US, dziekan Wydziału Humanistycznego US. – Nie były to tylko kursy językowe, ale także różne inne formy pomocy.

Zakończone obecnie kursy języka polskiego rozpoczęły się w marcu br. i trwały do drugiej połowy czerwca. Zajęcia były realizowane w pięciu grupach (3 grupy – kursy w wymiarze 100 godzin, 2 grupy – kursy w wymiarze 50 godzin). Łącznie zrealizowano 400 godzin zajęć dydaktycznych.

– W ramach tej edycji kursów wsparciem objęto sto osób – obywateli Ukrainy, którzy nieodpłatnie uczyli się języka polskiego – mówiła dr Agnieszka Szlachta z Wydziału Humanistycznego US, koordynatorka kursów. – Zajęcia stanowiły dla uczestników zarówno pomoc w codziennej komunikacji, jak i pozwoliły im lepiej odnaleźć się na polskim rynku pracy.

O tym, że rolę takich działań trudno przecenić, przekonywał również p. Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

– Obywatele Ukrainy byli już obecni na naszym rynku pracy – wyjaśniał p. Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. – Niewątpliwie znajomość języka, umiejętność komunikowania się będzie im zdecydowanie pomagała w poruszaniu się w środowisku pracy i wykonywaniu pracy. Łatwiej też im będzie dostać pracę z wyższym wynagrodzeniem.

Zajęcia w ramach kursu poprowadziły trzy lektorki języka polskiego – pani mgr Dorota Nawrocka-Jurek, pani mgr Katarzyna Skarbek i pani dr Magdalena Szmorąg-Nerć.

Kursy były finansowane ze środków programu: „Razem Możemy Więcej – pierwsza edycja programu aktywizacyjnego dla cudzoziemców na lata 2022–2023”.

Głównym celem programu jest aktywizacja zawodowa i integracja cudzoziemców przebywających w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które przyjechały do Polski z państw znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Partnerami projektu są również: Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie i Stowarzyszenie Mi-Gracja.

– To nie pierwsza grupa, która ukończyła kurs języka polskiego na Wydziale Humanistycznym US – mówiła p. Katerina Zavizhenets, prezeska Zarządu Stowarzyszenia Mi-Gracja. – Gdy z nimi rozmawiam, ich wrażenia są bardzo pozytywne. Ale też widzę, że potrzebują dalszej praktyki i w tym właśnie społeczeństwo polskie może pomagać.

W sumie Wydział Humanistyczny US przeprowadził we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie trzy cykle kursów języka polskiego dla obywateli Ukrainy. Obejmowały one łącznie 600 godzin zajęć dydaktycznych i wzięło w nich udział 140 osób.

 

Materiał video: UNIWizja – Telewizja Uniwersytetu Szczecińskiego