W poniedziałek, 21 listopada br. odbyła się w Warszawie ogólnopolska konferencja szkoleniowa dla studentów dziennikarstwa pt. „Rola dziennikarza w zapobieganiu zachowaniom samobójczym”. Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego reprezentowały studentki dziennikarstwa i komunikacji społecznej: Sandra Bilińska, Bianka Linke, Yelyzaveta Onyshchuk, Julia Płaczek i Wiktoria Rybicka.

Konferencja była częścią pierwszego ogólnopolskiego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym (PZZS). PZZS jest z kolei częścią Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 finansowanego przez Ministra Zdrowia.  

 

Poniżej relacja studentek:

Na początku konferencji dr hab. Adam Czabański, prof. AJP przedstawił podstawowe informacje o zachowaniach samobójczych, wyjaśnił, czym jest próba samobójcza i samobójstwo. Statystyczne dane dotyczące osób, które targnęły się na swoje życie lub miały taki zamiar, są przerażające. Każdego roku w Polsce ok. 5 200 osób odbiera sobie życie, a blisko 14 000 podejmuje próbę samobójczą. Szacuje się, że w populacji ogólnej prób samobójczych może być 10-20 razy więcej niż samobójstw. Warto pamiętać, że za tymi liczbami stoją ludzie. Osoby, których krzyku często nie słyszymy.

Po krótkiej przerwie kawowej p. Małgorzata Łuba, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPiN w Warszawie odniosła się do etiologii zachowań samobójczych oraz podjęła temat podłoża psychologicznego, wskazując, jakie są czynniki ryzyka i jak na nie reagować.  

Następnie wystąpiła dr Halszka Witkowska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPiN w Warszawie, która przedstawiła najpopularniejsze mity i fałszywe przekonania dotyczące zachowań samobójczych. Ten wykład dał nam dużo do myślenia – zauważyłyśmy, że wiele mitów faktycznie funkcjonuje w społeczeństwie. Słuchając, jak jest naprawdę, pewne aspekty zaczynamy postrzegać z zupełnie nowej perspektywy. Niesłuszne opinie są niezwykle krzywdzące i warto się ich wystrzegać.

Głównym punktem konferencji był wykład poprowadzony przez p. Lucynę Kicińską pt. „Rola środowiska dziennikarskiego w zapobieganiu zachowaniom samobójczym”, szczególnie ważny dla studentów dziennikarstwa. Pokazane zostały nagłówki artykułów na stronach internetowych, których celem było stworzenie sensacji wokół samobójstw. Przez podawanie wieku i płci osoby, która targnęła się na swoje życie, wskazywanie miejsca zdarzenia, zamieszczenie zdjęcia itp., może powstać efekt Wertera, czyli zjawisko identyfikacji z osobami, które popełniły samobójstwo lub miały taki zamiar. Po publikacji takich artykułów może wzrosnąć liczba osób, które będą chciały naśladować przedstawione sytuacje.

Zamiast przekazywania w mediach drastycznych informacji jest inne rozwiązanie – przeciwne do efektu Wertera. Należy zastosować model publikowania informacji, który wywoła efekt Papageno. To modelowanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z kryzysem suicydalnym. Tak możemy przekazać osobie w potrzebie, gdzie i jak może otrzymać pomoc, której potrzebuje. Objaśniając funkcjonowanie instytucji zdrowia psychicznego, można zwiększyć szanse, że osoba, która przeczyta artykuł, zauważy inne rozwiązania niż to ostateczne i nieodwracalne.  

Na zakończenie, dzięki p. Jolancie Palmie, poznałyśmy instytucje, do których dziennikarze mogą się zwrócić o pomoc podczas tworzenia przekazów medialnych dotyczących tematyki samobójstw.  

Wszystkie przedstawione podczas konferencji wątki zostały omówione bardzo szczegółowo. Gospodarze wydarzenia wykazali się ogromną otwartością. Miłą przerwą okazał się wspólny lunch – kolejna okazja do porozmawiania z kompetentnymi osobami oraz poznania studentów innych uczelni. Bez wątpienia było to ciekawe wydarzenie, które pozostanie z nami na lata. Możliwość rozmowy i wymiany poglądów na powyższe tematy była dla nas bardzo ważnym – z perspektywy dalszej kariery – doświadczeniem.

 

Poniżej przedstawiamy informacje o pomocy dla osób, które jej potrzebują.

 

Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu. 

 

Zachęcamy do wejścia na stronę: „Życie warte jest rozmowyhttps://zwjr.pl/ 

oraz stronę dotyczącą zapobiegania zachowaniom samobójczym:

https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/  

 

Całodobowe bezpłatne numery pomocowe ogólnopolskie:  

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222  
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123  
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212  
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002  
  • Telefon Zaufania dla osób starszych: 22 635 09 54  

Pomoc całodobowa w Szczecinie dla osób w kryzysie m.in.:  

  • oddział psychiatryczny całodobowy, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Profesora Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ul. Unii Lubelskiej 1, 71-252 Szczecin: 91 351 13 22
  • OIK Dział Interwencji Kryzysowej przy MOPR Szczecin, al. Bohaterów Warszawy 27, 71-899 Szczecin: 91 464 63 34  
  • oddział psychiatryczny Szpital Zdroje – Oddział Ogólnopsychiatryczny, ul. Mączna 4, 71-899 Szczecin: 91 880 62 31; 91 880 62 92
  • oddział psychiatryczny Szpital Zdroje – Oddział Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej, ul. Mączna 4, 71-899 Szczecin, 91 880 64 52; 91 880 6454