W dn. 23-25 listopada br. odbyła się ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich. Podczas konferencji zajęcia dla młodzieży szkolnej z całej Polski poprowadzili m.in. pracownicy Wydziału Humanistycznego US. Wykład dr Agnieszki Szlachty (Instytut Językoznawstwa US) dotyczył wywierania wpływu w procesie komunikacji, w tym – technik perswazji i manipulacji stosowanych w różnych typach przekazów. Natomiast dr Krzysztof Flasiński (Instytut Literatury i Nowych Mediów US) poprowadził dla uczestników konferencji warsztaty pisania kreatywnego. W ramach zajęć uczniowie spróbowali swoich sił w tworzeniu tekstów dziennikarskich.

W konferencji wzięli udział nie tylko uczniowie ze szkół w Szczecinie i regionie (m.in. ze Stargardu i Polic). Zgłosiło się aż 28 samorządów uczniowskich z całej Polski – ze szkół ponadpodstawowych i klas 7-8 szkół podstawowych, reprezentujących m.in. województwo śląskie, łódzkie czy podkarpackie.

Konferencja Samorządów Uczniowskich to wydarzenie wyjątkowe w skali kraju. Została zrealizowana z inicjatywy uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Szczecinie. Prace koordynował mgr Tomasz Obiała, nauczyciel V LO i opiekun samorządu, pomysłodawca konferencji. Wykłady, warsztaty i spotkania odbywały się przez trzy dni w salach V LO, w budynku Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania US przy ul. Mickiewicza oraz w sali obrad Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Patronat honorowy nad konferencją objęli m.in.: Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Piotr Krzystek – Prezydent Szczecina, prof. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Jerzy Sołtysiak – p.o. Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Fot. Jagoda Perejczuk, materiały organizatorów