Z przyjemnością informujemy, że studentki i studenci filologii romańskiej Wydziału Humanistycznego po raz piąty wzięli udział w ważnym dla kultury francuskiej wydarzeniu, jakim jest przyznanie Nagrody Goncourtów: Prix Goncourt we Francji oraz Nagroda Goncourtów – Wybór Polski – w Polsce.

Dzięki ogromnej pracy i wsparciu Instytutu Francuskiego w Krakowie oraz serdecznej opiece Konsula Generalnego Francji w Krakowie studenci filologii romańskich z całej Polski każdego roku na początku października otrzymują 15 najnowszych powieści nominowanych do wspomnianej nagrody, mając za zadanie dokonać wyboru swojego laureata. Wspólne czytanie, dyskusje wokół literatury i języka są pouczającym i niezwykle inspirującym wydarzeniem. Po 2 tygodniach intensywnej lektury lokalne jury wybiera najlepszą – zdaniem studentów – powieść, a przewodniczący jury prezentuje ten wybór podczas debaty ogólnopolskiej. Po wielogodzinnych dyskusjach studenci z 13 polskich uczelni wspólnie decydują o wyborze najlepszej w danym roku powieści.

W tym roku szczecińskie Jury obradowało w składzie:

• Patrycja Markiewicz – przewodnicząca Jury
  • Adrianna Gotłas
  • Adam Gruder
  • Justyna Karczewicz
  • Paulina Knop
  • Barbara Młynarz
  • Nicolas Olenderek
  • Martyna Przybysz
  • Joanna Skępiec
  • Katarzyna Skuza
  • Kamil Sobiechowski
  • Eliza Sułkowska
  • Przemysław Cichowlas (absolwent filologii romańskiej, sympatyk Koła Naukowego FILOROM)

Spotkania i dyskusje odbywały się online. Studentki i studenci czytali powieści w wersji pdf, a następnie recenzowali „swoje” pozycje podczas debat na platformie MS Teams. Każdą wymianę zdań cechowało zaangażowanie i pokora wobec tekstów i poruszanych w nich – często niełatwych – tematów społecznych czy historycznych.

Poniżej zdjęcia z tegorocznych obrad Jury i z czasu lektury powieści:

obrady jury

lektura tekstów – tradycyjnie

…i nieco mniej tradycyjnie…

oraz link do strony Akademii Goncourtów z filmem z ogłoszenia werdyktu w języku polskim / francuskim: https://www.academiegoncourt.com/choix-goncourt-pologne

Inicjatorem całego przedsięwzięcia, koordynatorką prac szczecińskiego Jury oraz opiekunką Koła Naukowego FILOROM, które od 5 lat bierze aktywny udział w przyznaniu Nagrody Goncourtów jest Pani mgr Monika Karcz-Napieraj z Instytutu Literatury I Nowych Mediów.