W sobotę 1 lipca 2023 roku odbyło się Absolutorium Wydziału Humanistycznego. W uroczystości wzięło udział 79 studentów z następujących kierunków: italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem, filologia norweska, filologia hiszpańska, filologia germańska, filologia germańska z dodatkowym językiem obcym, archeologia, historia, stosunki międzynarodowe. Ze strony władz uczelni zaproszenie do udziału przyjęła pani prorektor ds. studenckich dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US. Władze wydziału reprezentował dziekan pan dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US. Obecni były również: pani dyrektor Instytutu Językoznawstwa dr hab. Jolanta Mazurkiewicz-Sokołowska, prof. US, pani dyrektor Instytutu Historycznego dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US, pani wicedyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów dr Ewa Hendryk, pracownicy Instytutów Naukowych współpracujących z Wydziałem Humanistycznym oraz goście zaproszeni przez absolwentów.

Podczas uroczystości wszystkim absolwentom przekazano symboliczne dyplomy absolutoryjne. Studenci, którzy wyróżnili się wynikami w nauce oraz aktywnością naukową i organizacyjną otrzymali dodatkowo listy gratulacyjne. Słowa do absolwentów skierowali kolejno: pani prorektor, pan dziekan oraz panie dyrektorki Instytutów Naukowych. Pan dr Paweł Migdalski z Instytutu Historycznego wygłosił wykład absolutoryjny pt. „Pomorze na europejskim szlaku”. W imieniu absolwentów przemawiali: Izabela Płatek (studia drugiego stopnia, italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem), Katarzyna Małachowska (studia pierwszego stopnia, filologia norweska), Zuzanna Grzesiak (studia pierwszego stopnia, filologia hiszpańska), Bartosz Korkuć (studia drugiego stopnia, filologia germańska), Grzegorz Warcholak (studia pierwszego stopnia, archeologia), Patryk Markowski (studia pierwszego stopnia, stosunki międzynarodowe), Michał Wróbel (studia drugiego stopnia, historia).

Uroczystość Absolutorium uświetniły występy Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego pod batutą dr hab. Anny Tarnowskiej, prof. AS oraz zespołu muzycznego w składzie Aleksandra Przybyła (sopran), Filip Bańkowski (tenor), Maciej Skowronek (fortepian).

W organizacji absolutorium aktywnie uczestniczyli studenci Wydziału Humanistycznego:

• Jakub Chełminiak (II rok historii) – prowadzący
  • Patrycja Czajkowska (I rok media i cywilizacja) – prowadząca
  • Maciej Jaszcza (I rok media i cywilizacja) – opracowanie materiałów graficznych oraz plików dźwiękowych prezentowanych podczas absolutorium
  • Martyna Kościelna (I rok media i cywilizacja) – fotografia
  • oraz Joanna Zagulska (I rok media i cywilizacja), Michał Schroeter (II rok historia), Radosław Jezierski (II rok historia), Natalia Brelik (I rok filologia hiszpańska), Magdalena Popławska (II rok filologia hiszpańska), Wiktoria Gliszczyńska (II rok filologia hiszpańska).

W przygotowaniach do uroczystości zaangażowani byli również nauczyciele akademiccy:

• pani dr Małgorzata Cieśluk – organizator główny
  • pani mgr Barbara Witek
  • pani dr Magdalena Lange-Henszke
  • pani dr Barbara Kosik-Szwejkowska
  • pan dr Witosław Awedyk.