Skąd wiemy, że Ziemia nie jest płaska? Chociażby stąd, że już pięćset lat temu została opłynięta dookoła. 20 września 1519 roku wyruszyła z Hiszpanii wyprawa pod dowództwem Ferdynanda Magellana. Sam Magellan końca wyprawy nie doczekał. Został zamordowany w kwietniu 1521 na jednej z wysp Archipelagu Filipińskiego. Z pięciu statków jego flotylli do Hiszpanii powrócił tylko jeden – Victoria, dowodzony przez Juana Sebastiana Elcano. Nastąpiło to prawie trzy lata później – 6 września 1522 roku. 

Załoga przez cały czas trwania podróży skrupulatnie liczyła czas, a mimo to „zgubili” jeden dzień. Dlaczego? Dziś wie to każdy pasjonat podróży dookoła świata, ale wtedy fakt ten wywołał niemałe zamieszanie.

Z okazji pięćsetnej rocznicy tej pamiętnej wyprawy Ambasada Hiszpanii w Polsce zorganizowała wystawę, którą będzie można obejrzeć również w Szczecinie. 

Wykładowcy i studenci filologii hiszpańskiej zapraszają serdecznie do Biblioteki Międzywydziałowej przy al. Piastów 40B. Wystawę będzie można obejrzeć w dniach od 5 do 11 maja br. w sali konferencyjnej Biblioteki, a uroczysta inauguracja już w najbliższy czwartek, 5 maja o godzinie 10.30. Inaugurację uświetni wykład Pana dr. hab. Radosława Skryckiego, prof US.