W poniedziałek 26 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie kursów języka polskiego dla uchodźców wojennych z Ukrainy realizowanych we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie. Podczas spotkania zaświadczenia o ukończeniu kursu języka polskiego odebrało stu uczestników.

Podczas spotkania uczelnię reprezentowali: dr hab. Jacek Batóg, prof. US – Prorektor ds. Finansów US, dr Dorota Kowalewska – Pełnomocniczka Rektora US ds. pomocy Ukrainie, dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US – Dziekan Wydziału Humanistycznego US, dr Agnieszka Szlachta – koordynatorka kursu. W spotkaniu wzięli udział: pan Andrzej Przewoda – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, zespół pracowników WUP uczestniczących w realizacji projektu – panie Magdalena Krawniak, Małgorzata Bulikowska i Julia Mazur, pani Bogna Czałczyńska – przedstawicielka Związku Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie oraz pani Katerina Zavizhenets – Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Mi-Gracja.

W ramach programu wsparciem objęto sto osób, które nieodpłatnie uczyły się języka polskiego od marca br. Zajęcia były realizowane w pięciu grupach (3 grupy – kursy w wymiarze 100 godzin, 2 grupy – kursy w wymiarze 50 godzin). Łącznie zrealizowano 400 godzin zajęć dydaktycznych.

Zajęcia w ramach kursu poprowadziły trzy lektorki języka polskiego – pani mgr Dorota Nawrocka-Jurek, pani mgr Katarzyna Skarbek i pani dr Magdalena Szmorąg-Nerć.

Kursy były finansowane ze środków programu: „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”. Głównym celem programu jest aktywizacja zawodowa i integracja cudzoziemców przebywających w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które przyjechały do Polski z państw znajdujących się w sytuacji kryzysowej.

Fot. Joanna Michalska (NiUS Radio Uniwersytetu Szczecińskiego), Dorota Nawrocka-Jurek, Nadia Spitsyna