35 osób rozpocznie od poniedziałku, 4 lipca br. intensywne kursy języka polskiego. To studenci ukraińskich uczelni, którzy chcą kontynuować studia w Polsce. Zajęcia będą realizowane przez Wydział Humanistyczny US w ramach projektu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pn. „Solidarni z Ukrainą”.

W kursie będą brali udział studenci, którzy w bieżącym roku akademickim kształcili się w ukraińskich uczelniach i przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku. Podczas rekrutacji wszystkie zaplanowane w ramach projektu miejsca (35) zostały zajęte.

Zgłosili się do nas studenci różnych kierunków m.in. prawa, informatyki, projektowania graficznego, księgowości, medycyny, stomatologii, weterynarii, budownictwa i inżynierii lądowej, logistyki, zarządzania, mechaniki stosowanej, kultury fizycznej i sportu, nauk pedagogicznych, teorii muzyki, kinematografii czy śpiewu solowego. Będą kontynuowali w Polsce studia rozpoczęte w uczelniach m.in. w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Odessie, Dnieprze, Zaporożu, Winnicy, Czernihowie, Doniecku i Żytomierzu.

Reprezentują m.in. takie uczelnie jak: Charkowski Narodowy Uniwersytet Medyczny, Politechnika Kijowska, Politechnika Lwowska, Czernihowski Narodowy Uniwersytet Technologiczny, Narodowy Uniwersytet Aerokosmiczny – Charkowski Instytut Lotniczy, Narodowy Uniwersytet Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy w Kijowie, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Donbasie, Narodowa Akademia Muzyczna w Odessie.

Zajęcia będą odbywały się przez cały lipiec w dwóch grupach. Łącznie będą obejmowały 60 godzin dydaktycznych dla każdego uczestnika (4 tygodnie po 15 godzin dydaktycznych). W każdym tygodniu zajęcia będą realizowane w poniedziałki, środy i piątki w godz. 10.00 – 14.15. Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli akademickich, pracowników Wydziału Humanistycznego US – dr Agnieszkę Szlachtę i dr. Krzysztofa Flasińskiego. Zajęcia będą realizowane w budynku nr 4 Wydziału Humanistycznego US przy al. Piastów 40b.

Ponadto – zgodnie z założeniami programu – każdy uczestnik kursu otrzyma miesięczne stypendium w wysokości 1 500 zł. Uczestnicy będą również zwolnieni z wszelkich opłat za udział w kursie i opłat administracyjnych związanych z prowadzonymi działaniami.

Uniwersytet Szczeciński zapewni studentom opiekę psychologiczną i prawną związaną z kształceniem. Będą oni mogli korzystać z Punktu Pomocy Psychologicznej US, który oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną oraz bezpłatnych porad prawnych dla obywateli Ukrainy i ich rodzin oferowanych przez Wydział Prawa i Administracji US.

Spotkanie organizacyjne dla uczestników odbyło się w piątek (1 lipca br.) o godz. 13.00 w budynku nr 4 Wydziału Humanistycznego US przy al. Piastów 40b, sala 19. Podczas spotkania, w którym wzięła udział dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora US ds. Ukrainy, powitaliśmy studentów z Ukrainy w murach naszej uczelni, omówiliśmy szczegóły organizacyjne dotyczące kursu oraz przeprowadziliśmy testy znajomości języka polskiego.

Poniżej kilka ujęć z tego spotkania. Fot.: dr Agnieszka Szlachta i dr Krzysztof Flasiński.